Görme Engelliler

KURUCULARIMIZ

KURUCULARIMIZ

 

ŞEFİK CELEP (ŞEFİK AĞA)


Hicri 1302 (Miladi 1889) yılında Kosova’nın Lumba kasabasında doğan Şefik Bey 1912 Balkan Savaşı sıralarında 23 yaşındayken İstanbul’a göç emiştir. 1927 yılında 38 yaşındayken Çorlu’ ya gelerek celeplik (Koyun,keçi,sığır gibi kesilecek hayvanların ticaretini yapma işi) yapmaya başlamıştır. Çorlu – Tekirdağ yolu civarında 5400 dönüm arazi edinerek çiftlik işletmiştir. Bu yıllarda yoksul kimselere iş vererek yaptığı yardımlar sonucu adına maniler söylenmiştir. 1960’ lı yıllarda bugünkü Astsubay Orduevi yanında mülkiyeti kendine ait olup kiracıları tarafından işletilen kahvehanede toplanan gençlerin spor yapmalarına yardımcı olmuştur. Bu gençlerin düzenlenen özel turnuvalarda Şefikspor adıyla başarılı olmaları üzerine 1970 yılında yapılan kongre ile resmi kuruluş kararı alınmış ve Kültür Şefikspor adı ile federe kulüp kurulmuştur. 1970-1971 sezonunda İkinci Amatör Liginde şampiyon olarak Birinci Amatör Lige yükselen takım, sonraki yıllarda da başarılarına devam etmiştir. Voleybol, basketbol, güreş ve boks dallarında da çalışmalar yapan Şefikspor’a Şefik Bey’in desteği devam etmiş, Hanife Hanım ile evliliği sonucu çocuk sahibi olamayan Şefik Bey’e gençlerin saygısı ve sevgisi mutluluk ve gurur vermiştir. Bu mutluluk ve gurur sonucu daha kalıcı hayırlarda bulunmak isteyen Şefik Bey eşi Hanife Hanım ile görüşerek okul yaptırmaya karar verirler. Milli Eğitim ile yapılan görüşmeler sonucu arsa satın alınmış ve 10 derslikli, yönetim odası, öğretmenler odası ve çok amaçlı salonu bulunan okul, tüm masrafları Şefik Bey tarafından çiftlik arazisinin bir bölümü satılarak kısa sürede bitirilmiştir. 1974 yılı Eylül ayında Hanife-Şefik Celep İlkokulu adı verilerek eğitim öğretime açılmış ve Milli Eğitim’e devredilmiştir. Bununla da yetinmeyen Şefik Bey çiftlik arazisinin tapusuna şerh koydurarak 160 dönümünün gelirini okula vakfetmiştir.

26 Mayıs 1992 yılında hayata gözlerini yuman Şefik CELEP’ in ismi okul var oldukça yaşamaya devam edecektir.

HANİFE CELEP

1906 yılında Kosova’nın Prizren kasabasında doğan Hanife Hanım eşi Şefik Bey ile birlikte Çorlu’da yaşamıştır. Evlilikleri sonucu çocukları olmadığından bunun eksikliğini hissetmiştir. Kendilerine. “Köprü yaptırın, cami yaptırın” gibi öneriler gelir. Hanife Teyze de “İbadet her türlü mekanda yapılabilir. Biz kalıcı eser olarak bir okul yaptıralım. Çorlu’nun okula ihtiyacı var” diyerek okul yaptırılmasını ister. Şeyhsinan Mahallesi’nin okul ihtiyacı olduğu belirlenerek okulun bulunduğu arsa alınmış, tam teşekküllü okul yaptırılarak Eylül 1974 tarihinde Milli Eğitim’e teslim edilmiş ve eğitim öğretime açılmıştır. Okula bu hayırsever kişilerin ismi olan Hanife-Şefik Celep İlkokulu adı verilmiştir. 1992 yılında eşini kaybeden Hanife Hanım, ismini taşıyan okula ilgisini devam ettirmiş ve her 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tüm öğrenci ve öğretmenlere hediyeler göndermeye devam etmiş, okulu temsilen gelen öğretmen ve öğrencileri misafir olarak ağırlamış onlara anılarını anlatmıştır. Milli bayramlara katılan öğrenciler geçit töreninde camdan onları izleyen Hanife Teyze’ ye el sallama geleneğini sürdürmüşlerdir.

3 Eylül 2003 tarihinde hayata gözlerini yuman Hanife Teyze, eşinin yanında toprağa verilmiştir. Vasiyeti üzerine kız kardeşi Kadriye Hanım, yeğenleri Gülfiye Hanım ve Soner DEMİR tarafından öğrencilere hediye gönderme ve geçit törenlerinde el sallama geleneği sürdürülmektedir. Hanife Teyzemiz’ in ismi de okulumuz yaşadıkça yaşayacaktır.